Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

logoHarfaChór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa" działa nieprzerwanie od 1906 roku jako samodzielne stowarzyszenie. Założony przez grono uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich - entuzjastów śpiewu chóralnego.
Pod wieloletnią dyrekcją Wacława Lachmana, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego i ucznia Zygmunta Noskowskiego, chór zyskał szczególną sławę w polskim życiu muzycznym i środowisku śpiewaczym.
Po śmierci W. Lachmana zespół prowadzili m.in. Jerzy Kołaczkowski, Janusz Dąbrowski, Tadeusz Olszewski, Henryk Szewczuk, Krzysztof Kusiel-Moroz, Mirosław Janowski i Katarzyna Zemler. Od końca 2015 roku funkcję I dyrygenta sprawuje pan Paweł Choina.
Chór posiada szeroki, bardzo różnorodny repertuar koncertowy obejmujący dzieła muzyczne od średniowiecza do współczesności, w którym szczególne znaczenie ma Muzyka Polska. Chór męski, który przyjął imię swojego założyciela, w ciągu przeszło 100 lat istnienia wziął udział w wielu festiwalach i konkursach śpiewaczych krajowych i zagranicznych zdobywając główne nagrody. Występował na sławnych scenach polskich (m.in. Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego w Warszawie) jak i poza granicami, w niemal wszystkich krajach Europy. Współwykonawcami na koncertach HARFY byli i są najlepsi polscy śpiewacy, muzycy i aktorzy.
Zespół był obecny przy wielu historycznych wydarzeniach Stolicy i Polski. Towarzyszył swoją muzyką przy odzyskiwaniu niepodległości, w czasie dwóch wojen światowych, nie zaprzestał działalności podczas okupacji hitlerowskiej i podczas Powstania 1944 roku.
Był obecny przy narodzinach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, występował ponad 360 razy w programach radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą, nagrał ponad 20 płyt i muzykę chóralną do trzech filmów, występował w spektaklach operowych i teatralnych.

papiez 01Szczególne znaczenie dla powojennej historii zespołu miało tournee artystyczne do Włoch w grudniu 1993 r. którego ukoronowaniem był występ w trakcie Pasterki celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Śpiewane wówczas przez HARFĘ polskie kolędy bożonarodzeniowe słuchało 2 miliardy telewidzów na całym świecie.
Za swą działalność artystyczną Chór Męski "HARFA" otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Do najważniejszych z nich należą: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej "Dla najlepszego chóru polskiego" (1937) oraz Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Sztuki.

skrybaW ramach Towarzystwa Śpiewaczego "HARFA" na przestrzeni lat podjęto i przeprowadzono szereg inicjatyw społecznych związanych z organizacją życia muzycznego w Warszawie. Towarzystwo jest organizatorem koncertów i festiwali muzycznych, które na trwałe wpisały się w życie kulturalne Mazowsza jak też innych części naszego kraju.
Jesteśmy otwarci na współpracę w kwestiach organizacji wydarzeń kulturalnych i zapraszamy do kontaktu.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, HARFA jest chórem amatorskim, skupiającym miłośników śpiewu niezależnie od wieku, zawodu i wykształcenia. Łączy nas wspólne uprawianie muzyki, ale i koleżeńska atmosfera pełna życzliwości, wzajemnej pomocy i zaufania. Jedynym kryterium dla kandydatów jest słuch muzyczny i poczucie rytmu, znajomość nut nie jest wymagana. Pasjonaci kultury muzycznej znajdą tu pomoc w rozwijaniu swoich umiejętności i doskonaleniu warsztatu wokalnego.
Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnego śpiewu.