Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” w Warszawie, podobnie jak cała branża muzyczna, nie uniknął konsekwencji covidowych ograniczeń.
Zawieszone zostały próby, a Harfiarze pozostali w domach realizując ćwiczenia głosowe indywidualnie. Sale artystyczne, które jeszcze przed chwilą tętniły muzyką wykonywaną na żywo, ucichły – świat sztuki wstrzymał oddech. Pulpity pokryły się kurzem, a wnętrza sal koncertowych wypełniła wszędobylska woń płynu do dezynfekcji. Wobec takiej sytuacji zostaliśmy zmuszeni odwołać zaplanowane koncerty, a zaproszonych gości z przykrością poinformować o przełożeniu terminów występów na czas, gdy złowrogi wirus zelżeje. Aby uniknąć całkowitego zawieszenia działalności, Harfa przeniosła się do Internetu, gdzie z inicjatywy i z realizacją managera Wojciecha Bucińskiego zrealizowano dwie transmisje:
- Koncert Patriotyczny z okazji Konstytucji 3 Maja „Przejaśnia się niebo Brzask Niepodległości”,
- Koncert „Melodie wielu kultur”, połączonych chórów Towarzystwa Śpiewaczego Harfa i Reading Male Choir z Anglii, którzy koncertowali w Warszawie na zaproszenie Harfy w ramach rewizyty.
Pomiędzy pierwszą a drugą falą wirusa Harfa dynamicznie wznowiła działalność i zrealizowała dwa koncerty oraz nagranie kolęd:
- 16 sierpnia w kościele parafialnym Świętej Trójcy w Kołbieli z okazji obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej w ramach Gminnych Obchodów Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej – repertuar patriotyczny i historyczny,
- 3 października w Kościele Świętego Bartłomieja Apostoła w Płocku „Papież Miłosierdzia” z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II; wraz z Harfą wystąpili soliści: Dominika Zamara – sopran, Sylwester Targosz-Szalonek – tenor, Lorenzo Zaggia – organy, Emilian Rosiak – wiolonczela, dyrygent, kierownik orkiestry, Paweł Choina – dyrygent , Maestro David Boldrini – dyrygent, oraz Orkiestra „Polsko-Niemiecka Sinfonietta”,
- 11 października w Studio Koncertowym Polskiego Radia – nagraliśmy 3 kolędy w oparciu o umowę zawartą z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie.
Zarówno koncert w Kołbieli jak w Płocku spotkał się z entuzjastycznym odbiorem zaproszonych gości, mieszkańców miejscowości i okolic. Mimo atmosfery niepewności towarzyszącej pandemii, zgromadziła się możliwie pełna widownia, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przygotowania do występów odbywały się w formie skondensowanej trzy razy w tygodniu, aby zdążyć wyszlifować program. Z uwagi na ograniczoną pojemność sali ćwiczeniowej, aby zachować bezpieczne odstępy próby odbywały się z podziałem na dwie grupy, a przed kolejnym lockdownem odbyło się zaledwie kilka. Pomimo trudnego okresu na próbach zgromadzili się liczni Harfiarze, także nowe twarze, których dawno nie witały progi siedziby Harfy przy Nowogrodzkiej. Harfiarze przystąpili do pracy z dużym zaangażowaniem, pracowali wytrwale, wirus nie zdołał osłabić ich zapału. Wymuszona przez pandemię pauza została wykorzystana na złapanie świeżego oddechu, dodając tylko sił i motywacji. Harfiarze oraz towarzyszący artyści z entuzjazmem snuli plany o przyszłych wspólnych występach, tak jakby chcieli nadrobić niewykorzystany czas pierwszej fali pandemii oraz niezagrane koncerty, z których byliśmy zmuszeni zrezygnować.
Dopiero odkurzone sale już wkrótce miały być ponownie zamknięte. O kolejnym lockdownie dowiedzieliśmy się na próbie do nagrania koncertu w Kinie Elektronik. Zaplanowane na listopad nagranie koncertu patriotycznego z okazji Święta Niepodległości dla Urzędu Dzielnicy Warszawa Żoliborz, które miało być wyemitowane w sieci, z powodu pandemii zostanie nagrane i wyemitowane w późniejszym terminie.
Z przykrością należy wspomnieć, iż w czasie pandemii pożegnaliśmy kolegów Benicjusza Ciepłowskiego, Aleksandra Szemiela, Andrzeja Czyżkowskiego, Tadeusza Brodowskiego ps.”Bdank” i Andrzeja Lamowskiego ps. „Lamus”- ostatnich naszych powstańców warszawskich. „Lamusa” mogliśmy oglądać w historycznym ujęciu filmowym powstania – to jeden z dwóch harcerzy wybiegających ze sztabu z pocztą harcerską. Kolegom towarzyszyliśmy w ostatniej drodze, dając uroczystą oprawą Mszy Świętej.
Pomimo pandemii Harfa zrealizowała także komercyjnie uroczystą oprawę pogrzebu i ślubu, za co swoją wdzięczność okazały wzruszone rodziny.
Aby przetrwać trudny dla naszego Stowarzyszenia okres, skorzystaliśmy z oferty internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącej możliwości wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną. Taki wniosek został przez nas złożony i miło nam poinformować, że został rozpatrzony pozytywnie za co bardzo dziękujemy.
Harfiarze przekonani o rychłym wznowieniu działalności, zachowują potencjał oraz planują i przygotowują kolejne wydarzenia artystyczne, o których już wkrótce będziemy informować na stronie internetowej.
Paweł Gotowicki - Kronikarz T.Ś. Harfa