Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

waclaw aleksander lachman

(1880-1963) PATRON

Jeden z najbardziej zasłużonych artystów związanych z muzyką chóralną w Polsce. Kompozytor, dyrygent, pedagog, autor podręczników i śpiewników, animator życia muzycznego, także bardzo aktywny społecznik i patriota.
Pochodził z Płocka, z rodziny o wieloletnich tradycjach muzycznych. Działalność muzyczną zaczął wcześnie, już w czasie nauki w Gimnazjum Gubernialnym w Płocku, gdzie dyrygował założonym przez siebie chórem szkolnym, znanym później jako Płocka Drużyna Śpiewacza, dla którego już wtedy komponował.

W Warszawie studiował w Konserwatorium Warszawskim w klasie Zygmunta Noskowskiego. Tam też młody muzyk dał się poznać jako wyjątkowo utalentowany chórmistrz i skuteczny organizator. W tym czasie założył kolejny chór składający się ze studentów uczelni. Utworzył również Polski Związek Młodzieży Muzycznej, któremu prezesował. Równolegle śpiewał w chórze Filharmonii. W 1909 r. ukończył studia dyplomem z kompozycji. W 1906 r. w Warszawie był jednym z założycieli chóru męskiego, znanego w początkach działalności jako Chór Lachmana, który zyskał później sławę jako „HARFA”. Prowadził ten zespół rozsławiając Pieśń Polską w okresach plebiscytów na Śląsku, w okresie okupacji hitlerowskiej i powstania 1944 roku oraz na licznych tournee i konkursach krajowych i zagranicznych. Pozostał wierny „HARFIE” aż do śmierci w 1963 roku.

Podczas pobytu w Moskwie W 1915 założył tam 180-osobowy chór polski, który prowadził do 1918 roku. Dyrygował również licznymi innymi chórami warszawskimi, w tym chórem Filharmonii Warszawskiej oraz chórem Opery Warszawskiej. Wykładał też w stołecznych liceach. Był jednym z pomysłodawców powołania do życia Związku Mazowieckiego Kół Śpiewaczych w 1923 roku, którego kontynuatorem w prostej linii jest Polski Związek Chórów i Orkiestr. Od 1932 r. zajmował stanowisko naczelnego dyrygenta Zjednoczenia Związków Śpiewaczych i Instrumentalnych RP. Jego dorobek kompozytorski to ponad 300 utworów, głównie na chór męski.

Komponował pieśni, kantaty, msze oraz liczne opracowania muzyki ludowej. Honorowy obywatel miasta Płocka (tytuł nadany w 1934 r. podczas uroczystego pobytu w tym mieście ze swoją „HARFĄ”). W trzecią rocznicę śmierci, w Płocku, na ścianie zabytkowego domu przy pl. Obrońców 1, zwanego obecnie “domem Lachmana”, w którym się urodził i mieszkał przez pierwsze 12 lat życia, umieszczono tablicę pamiątkową. Jest patronem jednej z głównych ulic na płockim osiedlu Międzytorze oraz ulicy na warszawskim Ursynowie. Pamiątkowa tablica ku jego czci, ufundowana przez Towarzystwo Śpiewacze „HARFA” znajduje się m.in. w Warszawie na ul. Marszałkowskiej 140.