Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

01Studio Koncertowe Polskiego Radia
Warszawa, ul. Modzelewskiego 59
sobota, 29 października 2016r. godz. 18.00

KONCERT GALOWY CHÓRU MĘSKIEGO
im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA” w Warszawie. 


110 – lat nieprzerwanej działalności Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana
Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA” w Warszawie.

 

Wydawało się tak niedawno bo w roku 2006, Chór  Męski „HARFA”  obchodził Jubileusz 100 – lecia swojej działalności a minęło 10 lat i dnia 29 października 2016 roku obchodziliśmy kolejny.

Do udziału w Koncercie Galowym zaprosiliśmy Orkiestrę Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, solistów: Panią Matrę Włodarczyk- sopran, Pana Adama Kruszewskiego baryton, Panią Joannę Laszczkowską – fortepian oraz Panią Julię Łopuszyńską – harfa.
Przed Koncertem odbyły się próby z solistami i orkiestrą. I tym razem tak jak w roku 2006 zapoznaliśmy się akustyką sali, ustalono miejsce ustawienia chóru, miejsca dla młodych muzyków oraz solistów. Przećwiczyliśmy przygotowany repertuar.

Nadszedł czas koncertu. Przyćmione światła stworzyły niezwykły nastrój. Na środku sceny ustawiona była harfa na której Pani Julia Łopuszyńska  zagrała improwizację nawiązującą do utworu  „Hasło” śpiewane przez Chór „HARFA” od początku swojego istnienia. Wykonanie zrobiło niezwykłe wrażenie na publiczności i zostało przyjęta burzliwymi oklaskami. Gdy już wybrzmiały cudowne dźwięki harfy na scenę wszedł Chór świętujący swój Jubileusz, witany przez publiczność gromkimi brawami. Wykonał pod dyrekcją Pawła Choiny nasze „HASŁO” , które zawsze podnosiło nas na duchu przed każdym koncertem.By przywitać zaproszonych gości na scenę weszli Włodzimierz Chartliński – Prezes Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA” oraz Marek Radziszewski, który w 2006 roku pełniąc funkcję Prezesa  wprowadził Chór Męski „HARFA” w kolejne 100 – lecie jego działalności.

Pierwszy zabrał głos Marek Radziszewski, dziękując władzom Polskiego Radia tj. Panu Prezesowi Jerzemu Kłosińskiemu, który podjął decyzję dotyczącą nieodpłatnego wynajmu sali na nasz koncert oraz Paniom; Grażynie Ostenda i Bożenie Mieczkowskiej, które ją ujęły w formy organizacyjne i konsekwentnie realizowały. Serdeczne podziękowanie złożył również Pani Annie Jasińskiej – Sekretarce Pana Prezesa, za pilotowanie naszego zamierzenia. Następnie głos zabrał Włodzimierz Chartliński, który w pierwszych słowach swojego wystąpienia przywitał Pana Wojciecha Kostrzewę, Prezesa Firmy WK CONSULT a zarazem Sponsora Roku Jubileuszowego dziękując mu za pomoc, życzliwość i ofiarność bez, której ta uroczystość nie mogła by się odbyć. Przedstawił Patronów Honorowych a byli nimi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy. Patronat medialny objęły: Polskie Radio – współorganizator koncertu, Radio Dla Ciebie, Telewizja Polska Program 3 Warszawa. W dalszej części swojego wystąpienia przywitał pozostałych gości specjalnych przybyłych na koncert. Po powitaniach na scenę została zaproszona Pani dyr. Magdalena Flis – Lichota, która w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego przekazała Chórowi „HARFA” życzenia oraz wręczyła z okazji Jubileuszu Medal „Pro Mazovia” za całokształt działalności społecznej Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana na rzecz Województwa Mazowieckiego przyczyniając się do kulturalnego rozwoju Mazowsza.

Po podziękowaniu Pani Dyrektor za to zaszczytne wyróżnienie, na scenę został zaproszony Paweł Bekanowski, Harfiarz w trzecim pokoleniu, którego dziadek, stryj i ojciec, przez wiele lat sprawowali zaszczytne funkcje Prezesów Towarzystwa , będąc jednocześnie czynnymi chórzystami i jemu Prezes Włodzimierz Chartliński oddał głos by poprowadził koncert natomiast gościom życzył wspaniałych wrażeń.  Koncert rozpoczęliśmy od zaprezentowania utworów Stanisława Moniuszki „Przylecieli Sokołowie” „Pieśń Wieczorna” oraz Jana Maklakiewicza „Kołysanka” do słów K.I. Gałczyńskiego.

W następnej części koncertu zaśpiewaliśmy utwory patriotyczne  i sakralne a mianowicie : „Hej strzelcy wraz” - Władysława Ludwika Anczyca, „ Jak to na wojence”- Władysława Tarnowskiego, „ Pożegnanie” –anonim oraz „-  Ostatni Mazur” – Fabiana Tymolskiego.  Znaczącym akcentem tej części koncertu był Polonez A-dur op.40 nr 1 Fryderyka Chopina w cudownym wykonaniu Joanny Laszczkowskiej. Był to ukłon w stronę Polskiego Radia jako współorganizatora koncertu. Polonezem tym o północy Polskie Radio kończy i zaczyna swój program. Kolejnymi utworami zaprezentowanymi przez nasz Chór były: „Warszawianka 1831 roku”- Karola Kurpińskiego,  „Warszawskie Dzieci”- Andrzeja Panufnika oraz Kyrie, Gloria, Agnus Dei z Missa in honorem DNJC Wacława Lachmana. Msza ta podczas okupacji Warszawy była często wykonywana przez chór podnosząc na duchu jej umęczonych mieszkańców.

Pierwszą część naszego Koncertu Jubileuszowego zakończyliśmy utworem „Sztandary Polskie w Kremlu” Wacława Lachmana. Ta ostatnia pozycja jak i poprzednie zostały wykonane przez chór a cappella.

Po przerwie nastąpiła część oficjalna. Na scenę zostali zaproszeni Pan Zbigniew Graczyk - Sekretarz Generalny ZG PZCHiO w Warszawie oraz Pan Ryszard Nowaczewski – V-ce Prezes PZCHiO Oddział Warszawski, którzy wręczyli zasłużonym harfiarzom przyznane odznaczenia. Miłym akcentem było przyznanie nam najwyższego odznaczenia jakim jest Odznaka Honorowa Złota z Brylantem, którą udekorowano sztandar Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA”. Były życzenia i gratulacje oraz upominki od zaprzyjaźnionych chórów męskich: „ARION” z Poznania, „ECHO” z Grudziądza i „DZWON” z Gniezna. Otrzymaliśmy również gratulacje od siostrzanego chóru żeńskiego „HARFA” z Warszawy, który przez wiele lat był w strukturach naszego Towarzystwa Śpiewaczego.Po przerwie przyszedł czas na prezentację utworów tym razem w wykonaniu naszych zaproszonych gości, którzy zaprezentowali pieśni skomponowane przez Stanisława Moniuszkę oraz Mieczysława Karłowicza.

Pani Marta Włodarczyk wykonała Recytatyw i Dumkę Zuzi z opery Verbum Nobile  Stanisława Moniuszki. To opera, w której odzywają się echa polskiej tradycji szlacheckiej. Akcja umiejscowiona w dworku polskim przywołuje czasy kontuszowe, kiedy stan szlachecki cechował się określonym etosem, na który składała się m.in. tradycja honorowo danego słowa. „Pamiętam ciche złote dni” op. 1 nr 5 - Mieczysława Karłowicza to kolejna pieśń wykonana przez Panią Martę. Powstała w 1896 roku i jako młodzieńcza kompozycja jest jeszcze mocno zanurzona w standardach muzyki romantyzmu.  Liryczna, wyciszona, pełna wysublimowanych uczuć pieśń powstała do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, poety będącego ikoną poezji młodopolskiej. Dodam tylko, że Pani Marcie towarzyszyła Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie nadając niesamowity klimat tej pieśni.

Pan Adam Kruszewski solista Teatru Wielkiego zaprezentował słuchaczom również dwa utwory. Pierwsza to aria Miecznika z II aktu opery „Straszny Dwór”. Słynny polonez w jego wykonaniu stał się istotnie patriotyczną przemową! Był znakomity w pysznej arii polonezowej, w której jako ojciec dziewcząt wylicza zalety, jakich oczekuje od swoich przyszłych zięciów.

Pieśń Mieczysława Karłowicza „Mów do mnie jeszcze” powstała w 1896 roku, otwierająca op. 3 nr 1. Napisana do wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera pieśń reprezentuje nurt młodopolski, którego symbolem jest właśnie pisarstwo Tetmajera z charakterystycznym dla niego nastrojem melancholii i poczuciem zbliżającego się końca. Tęsknota za wielką miłością, kiedy miękną kolana i pragnienie obecności drugiej osoby wydaje się stanem nie do przezwyciężenia, jest w poezji Tetmajera jednym z najważniejszych tematów.

Utworem kończącym nasz koncert galowy był „Rapsod Piwniczny”  Wacława Lachmana do słów Kornela Ujejskiego na baryton, sopran, chór męski. Przygotowany na orkiestrę smyczkową przez dyrygenta Harfy Pana Pawła Choinę. Jest to sztandarowa pozycja Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA”.

Publiczność na stojąco nagrodziła nas burzliwymi i gorącymi oklaskami. Nie obejrzymy się a za chwilę a będzie następny jubileusz. Ale to już za 10 lat….

Zobacz zdjęcia 

Koncerty w roku Jubileuszu 110-lecia powstania HARFY pod honorowym patronatem:

wersja2 krzywe herb zrzut

Sponsor Jubileuszu 1906-2016:

WKConsult