Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

sochaczew 01Kościół św. Wawrzyńca
Sochaczew, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
25 września 2016r. godz. 15.00 

XV Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą:
"Pamięć – Wdzięczność – Nadzieja"

 


Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej, Sochaczewskie Centrum Kultury oraz Parafia św. Wawrzyńca w Sochaczewie jako organizator tych spotkań, zaprosiło chóry a między innymi i nasz Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego "HARFA"  do wzięcia udziału w tym projekcie. XV Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną,  realizowane były przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.Patronat nad spotkaniami objęli: Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki, Starosta Powiatu Sochaczewskiego Jolanta Gonta, Wójt Gminy Sochaczew Mirosław Orliński, Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca ks. Piotr Żądło.

Zaplanowane na dzień 25.09. br.  przesłuchania miały się odbyć w Siedzibie Sochaczewskiego Centrum Kultury lecz z przyczyn niezależnych od organizatora przesłuchania konkursowe odbyły się w Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II przy ul. Hanki Sawickiej 7 w Sochaczewie.Dla każdego z chórów,  a było ich łącznie 9, przygotowano sale do rozśpiewania. Organizator zapewnił również poczęstunek w postaci gorącej zupy na deser ciasta, herbata, kawa oraz woda mineralna.

Przed godz. 10 00 rozpoczęło się losowanie kolejności przesłuchań. Nasz dyrygent Pan Paweł Choina losował jako 9 a wylosował nr 1 i jako pierwsi stanęliśmy przed komisją konkursową. Przesłuchania odbyły się dość sprawnie tak, że wszystkie chóry miały ponad godzinę czasu na odpoczynek połączony np. ze zwiedzaniem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, które od 1973 roku mieści się w budynku Ratusza. Podobnie jak w XIX wieku jest on jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. I to nie tylko ze względu na swe usytuowanie w północnej pierzei rynku. To jeden z niewielu zabytków zniszczonego wojnami i pożarami Sochaczewa odbudowany (niestety - nie zachowany) w niemal pierwotnym kształcie.Ogłoszenie wyników i koncert laureatów zaplanowano tego samego dnia o godz. 15.00 w Kościele św. Wawrzyńca. Na kilkanaście minut przed wyznaczoną godz. pojawiliśmy się w świątyni by w skupieniu oczekiwać na ogłoszenie wyników konkursu. Zajęliśmy w nim II miejsce otrzymując nagrodę przyznaną przez Starostę Powiatu Sochaczewskiego, za którą serdecznie dziękujemy. Każdy z chórów miał możliwość zaprezentowania jeszcze raz konkursowych utworów z tym, że laureaci mogli wykonać po dwa utwory wybrane z trzech biorących udział w konkursie natomiast pozostali uczestnicy po jednym utworze.W koncercie laureatów udział wzięło 19 Harfiarzy wykonując dwa utwory pt. Pożegnanie – Bywaj dziewczę zdrowe, anonim, opr. Jerzy Kołaczkowski oraz Sztandary Polskie w Kremlu, Wacława Lachmana, Mieczysława Romanowskiego. Tak jak podczas konkursu i tym razem przy akompaniamencie zasiadła Pani Joanna Laszczkowska. To co zaprezentował Chór "HARFA" zaskoczył wszystkich zgromadzonych w kościele. Jako jedyni śpiewaliśmy bez nut mając doskonały kontakt z dyrygentem a to przeniosło się na jakość oraz na aplauz jaki został nam zgotowany na stojąco przez publiczność zgromadzoną w kościele. Było to bardzo miłe i budujące dla naszego chóru pomimo zajęcia II miejsca.

Na zakończenie połączone chóry, ponad 200 osób zaśpiewało pieśń "Póki Polska żyje w nas"- muzyka Włodzimierza Korcza, słowa Włodzimierza Kejnego, opracowanie Juliana Kwiatkowskiego. Z uwagi na to, że finał zrobił wrażenie na zgromadzonej publiczności utwór ten wykonano jeszcze raz.W tym miejscu członkowie Chóru "Harfa" składają podziękowanie dyrygentowi Panu Pawłowi Choinie za przygotowanie nas do konkursu oraz Pani Joannie Laszczkowskiej za wspaniały akompaniament. Dziękujemy im również za pomysł zwiedzenia Żelazowej Woli, którą dzięki urokowi akompaniatorki udało nam się zrealizować za darmo. 

Serdeczne podziękowania składamy również Panu Januszowi Prusik, za zapewnienie nam bezpiecznego transportu wygodnym autokarem.

 

01

02

03

04

05

06

07

08

09

dyplom

nagroda