Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

ostrowek0Gminny Ośrodek Kultury
Ostrówek 94
18 września 2016r. godz. 17.00 

Muzycznie pod Dębami z Wacławem Lachmanem.   
Koncert chóru Harfa na scenie w Parku w Ostrówku.

 

Dnia 01.08.2016 roku Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA” otrzymał zaproszenie następującej treści:  „Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie chciałby zorganizować uroczysty koncert Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana na scenie w parku w Ostrówku połączony z prezentacją dorobku artystycznego Wacława Lachmana oraz Chóru „Harfa”. W naszej miejscowości znajduje się willa Wacława Lachmana usytuowana przy ulicy noszącej Jego imię. Przybliżenie postaci i twórczości Muzyka mieszkańcom naszej gminy jest naszym priorytetem, a jak wiemy był On współzałożycielem Chóru, dlatego Wasz występ byłby uwieńczeniem wydarzenia nazwanego „Muzycznie pod Dębami z Wacławem Lachmanem”.
Zaproszenie zostało przyjęte przez nasze Stowarzyszenie a termin koncertu ustalono na dzień 18.09.2016 roku,  godz. 17.00.

Do  Gminnego Ośrodka Kultury dotarliśmy dnia 18.09.br. kilkanaście minut po 15 –stej. Zostaliśmy przyjęci przez Panią Iwonę Świebioda Dyrektor tej placówki kulturalnej. Pogoda tego dnia była słoneczna. Po rozśpiewaniu udaliśmy się do nieopodal położnego Ostrówka gdzie miał się odbyć koncert. Pomału zbierali się słuchacze zajmując na placu ustawione przez organizatorów krzesełka. Pośród zgromadzonej publiczności był wnuk prof. Wacława Lachmana Pan Andrzej Nowak z małżonką oraz synem. Widzieliśmy na jego twarzy wzruszenie i radość ze spotkania z członkami chóru.

O godz. 17.00  Pani Dyrektor Iwona Świeboda przywitała zgromadzonych słuchaczy oraz wspomnianego Pana Andrzeja Nowaka i jego rodzinę. Przywitała i przedstawiła zgromadzonym nasz Chór im. Wacława Lachmana. Krótko przybliżyła postać kompozytora jako mieszkańca, którego imieniem nazwana jest jedna z tamtejszych ulic.

Po tym krótkim wystąpieniu rozpoczęliśmy koncert utworem „Hasło” Wacława Lachmana. Po wykonaniu Hasła głos zabrał kol. Paweł Bekanowski przedstawiając w kilku słowach genezę powstania tego utworu  a był to rok 1907. Pomimo słonecznej pogody, zaczęliśmy jednak odczuwać chłodniejszy powiew wiatru, który utrudniał śpiew  chórzystom, pracę naszego dyrygenta Pana Pawła Choiny oraz akompaniatorki Pani Joanny Laszczkowskiej. Wszyscy bez wyjątku musieli dobrze pilnować nut by nie pofrunęły. Warunki polowe nie zawsze sprzyjają w realizacji takiego wydarzenia. Po godzinie 18.20 zakończyliśmy nasz występ, zaznaczam, że musieliśmy bisować trzy razy.

Miłym akcentem było podziękowanie ze strony Pana Andrzeja Nowaka jak już wspomniałem wnuka profesora, skierowane do członków Chóru „Harfa” oraz do kol. Pawła Bekanowskiego - konferansjera. Poinformował widownie, że kol. Paweł to kolejne pokolenie z rodziny Państwa Bekanowskich śpiewających w chórze . Śpiewał dziadek, stryjek, ojciec a teraz syn. Wielkie gratulacje dla tej rodziny. Kwiaty, które otrzymali, Pani Joanna Laszczkowaska oraz Pan Paweł Choina, zostały im wręczone przez Wójta Gminy Klembów Pana Rafała Mathiak oraz wspomnianą wcześniej Panią Dyrektor Iwonę Świebioda. Z naszej strony organizatorzy otrzymali z rąk Prezesa Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”  pamiątkowe zestawy płyt w wykonaniu chóru Harfa.

Gdy zeszliśmy ze sceny zaproszono nas do Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie na mały poczęstunek. Były wspaniałe ciasta, kawa, herbata oraz małe co nieco ale co to było to nasza słodka tajemnica.

ostrowek2

ostrowek3

ostrowek4