Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

helenow0CREiO TPD "Helenów"
Warszawa, ul. Hafciarska 80/86
13 maja 2016r. 

Koncert "HARFY" przy udziale dzieci z Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki
TPD "HELENÓW" w 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W dniu 6 maja 2016 r., pomiędzy: Darczyńcą - Fundacją LOTTO Milion Marzeń z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 25 a Towarzystwem  Śpiewaczym "HARFA" została podpisana umowa na dofinansowanie projektu jakim miał być Koncert wraz z podopiecznymi TPD "Helenów" podczas imprezy "Zielona Estrada", w dniu 12 maja br. na terenie ośrodka CREiO TPD "Helenów".
W oparciu o założenia zawarte w projekcie dnia 15 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Towarzystwa Śpiewaczego "HARFA" w osobach Włodzimierz Chartliński - Prezes, Paweł Choina - Dyrygent, Wojciech Buciński - z dyrektorem Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej TPD panem Tomaszem Skrzyńskim. W trakcie spotkania zostały ustalone sprawy organizacyjne udziału dzieci w uroczystości Zielona Estrada. Ustaliliśmy czas trwania koncertu Harfy, udział podopiecznych TPD Koncert w Helenowie we wspólnym śpiewaniu.
Ustalono liczbę wykonywanych wszystkich utworów przez chór Harfa. Zaproponowaliśmy następujące pozycje:
Hasło, Śpiew włościan krakowskich - słowa i melodia  ludowe, Krakowiak Kościuszki - słowa i melodia anonim z 1792 r., A ja sobie podrygom - Wacław Lachman, oraz liczbę wykonywanych utworów przez chór Harfa wraz z dziećmi: Czerwone jabłuszko, Hej bystra woda, Płonie ognisko w lesie, Szła dzieweczka, Gdzie strumyk płynie z wolna.
Aby zapoznać wychowanków z utworami do wspólnego wykonania podczas konkursu piosenki Zielona Estrada, chór HARFA opracował i nagrał utwory i przekazał do Placówki wybrane piosenki tak by podczas zajęć muzycznych Wychowawcy Placówki mogli odtworzyć nagrania i wspólnie zaśpiewać.
Z przyczyn od nas niezależnych Konkurs piosenki Zielona Estrada odbył się z jednodniowym opóźnieniem czyli dnia 13.05.2016 roku. Pogoda dzieciom oraz nam tego dnia dopisała ponieważ dzień był słoneczny. Kiedy przybyliśmy na miejsce, konkurs trwał w najlepsze. Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że Kierownictwo TPD Koncert w Helenowie zadbało o transport naszych kolegów odbierając ich o wyznaczonej godzinie z przystanku autobusowego przy Centrum Zdrowie Dziecka. Część z nas dotarła na miejsce własnym transportem.
Po rozśpiewaniu, o wyznaczonej godzinie, udaliśmy się na scenę. W drodze przywitał nas Pan Dyr. Zbigniew Drzewiecki. Nie mogliśmy zbyt długo rozmawiać z Gospodarzem Placówki, ponieważ słyszeliśmy zapowiedź osoby prowadzącej, że na scenę zaprasza nasz chór. Muszę w tym miejscu dodać, że prowadząca, a była nią pani, zapowiadając nas zwróciła dzieciom oraz gościom uwagę na nasze stroje, cytuję jej słowa "popatrzcie jacy panowie a jacy eleganccy" koniec cytatu. Po tych słowach od razu zauważyliśmy panującą rodzinną fantastyczną atmosferę.
Udział chóru "HARFA" w Zielonej Estradzie był znaczącym artystycznym punktem imprezy. Krótki koncert chóru oraz wspólne wykonanie szeregu utworów wraz z podopiecznymi Ośrodka w Helenowie przyjęte zostało z ogromnym entuzjazmem. Dzieci, bazując na otrzymanych nagraniach, przygotowały się do wspólnego śpiewania bardzo sumiennie. W trakcie koncertu mogliśmy zobaczyć i odczuć ich wielkie zaangażowanie i chęć dorównania starszym kolegom-śpiewakom. Wspólne wykonanie pięciu utworów wokalnych z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjnego Koncert w Helenowie dało wspaniałą możliwość integracji i nowych doświadczeń dla wychowanków oraz przeżycia niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy.
Wg opinii opiekunów oraz Dyrekcji Ośrodka udział Chóru spełnił całkowicie ich oczekiwania. Był to kolejny krok w realizacji programu mającego na celu jak najlepsze przystosowanie dzieci z obciążeniami zdrowotnymi do przyszłego samodzielnego życia.
Zaangażowanie dzieci w przygotowanie się do koncertu Zielona Estrada jak i podczas samego koncertu oraz zaznajomienie Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa" z misją Centrum Edukacji, Rehabilitacji i Opieki TPD "Koncert w Helenowie" należy uznać za największy sukces tego projektu.
Zarówno podczas wstępnego spotkania jak i wizyty chóru podczas festiwalu Zielona Estrada pracownicy i Dyrektor Centrum Zbigniew Drzewiecki oprowadził członków Chóru HARFA po Ośrodku, omówił główne kierunki pracy z niepełnosprawnymi wychowankami wskazał dokonania i potrzeby rozwoju Centrum. Zostaliśmy również zaproszeni na wspaniały można powiedzieć domowy obiad. Była również herbata, kawa oraz ciasto można rzec "BABUNI", za które dziękujemy. Jeszcze raz wielkie podziękowanie składamy Darczyńcy - Fundacji LOTTO Milion Marzeń, całemu personelowi Placówki a przede wszystkim wspaniałym podopiecznym Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD "HELENÓW", za wspólne przeżycia artystyczne.

zobacz zdjęcia