Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

3maja0Katedra Polowa Wojska Polskiego
Warszawa, ul. Długa 13/15
3 maja 2016r. 

Koncert Pieśni Polskiej
w 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Pogoda tego dnia była piękna. Świeciło słońce i było ciepło. Spotkaliśmy się w ten pogodny dzień w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Marii Panny przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie, by w ramach 110 rocznicy jubileuszu Chóru Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa" wykonać koncert patriotyczny.
Przed wejściem do kościoła widniał na stojaku plakat, informujący o koncercie naszej "Harfy". Stan liczebny zespołu liczył tego dnia 32 chórzystów. Nasz koncert zaplanowany był na godz. 19.00, jednak czas oczekiwania na rozpoczęcie występu nieco się przedłużył ze względu na trwające nabożeństwo majowe. Minęła już godz. 19, gdy ustawieni w trzech rzędach w zakrystii szykowaliśmy się do wyjścia. O godz. 19.20 weszliśmy przed ołtarz rozpoczynając swój występ utworem "Hasło"- Wacława Lachmana.

3maja1Po wykonaniu Hasła zabrał głos kolega Paweł Bekanowski przedstawiając chór, dyrygenta, oraz panią akompaniatorkę Joannę Laszczkowską.
Opowiedział o powstaniu "Hasła", skomponowanego przez pierwszego dyrygenta i założyciela chóru - Wacława Lachmana - na zebraniu założycielskim 7 stycznia 1907 roku.
Niejako nawiązując do dzisiejszego święta Konstytucji 3 Maja, opowiedział też w kilku słowach o naszym historycznym wyjeździe do Lwowa w dniach 4-7 maja 1990 roku, gdzie w Sali Koncertowej Teatru Wielkiego we Lwowie daliśmy wielki koncert patriotyczny. Tak jak dziś, śpiewaliśmy tam utwory nawiązujące do Insurekcji Kościuszkowskiej, oraz do Konstytucji 3 Maja.

3maja2Kolega Paweł wspomniał, że był to jego pierwszy wyjazd z chórem i był dla niego niesamowitym przeżyciem. Dzięki staraniom i ogromnej determinacji w sfinansowaniu naszego wyjazdu koncertowego dyrektora firmy "Energopol" mogliśmy przyjechać z koncertem do Lwowa. Koncert ten był przeplatany recytacjami ówczesnego senatora Andrzeja Szczepkowskiego, wspaniałą recytacją aktorki Anny Nehrebeckiej, których wykonanie wyciskało łzy z oczu słuchaczy. Niezapomniane recytacje Joanny Ciepielewskiej - aktorki sceny polskiej, oraz wspaniała recytacja fragmentu z Pana Tadeusza - "Koncert Jankiela", wykonana przez pana Ryszarda Baciarelliego. Wszystko to stanowiło niepowtarzalną atmosferę zarówno dla słuchaczy jak i dla chórzystów. Będąc wtedy na cmentarzu Orląt Lwowskich widzieliśmy ogromne jej zniszczenie, które dokonała komunistyczna władza i tylko dzięki staraniom i zaangażowaniu oraz inicjatywie dyrekcji budów Energopol we Lwowie, odbudowa cmentarza ze zniszczeń mogła dojść do skutku.
Nasz konferansjer podziękował przy tej okazji obecnemu Sponsorowi - panu Wojciechowi z firmy WK Consult, dzięki szczodrości którego dzisiejszy koncert mógł dojść do skutku. Również dzięki pomocy tego Sponsora dalsze koncerty HARFY, zaplanowane do końca roku, będą mogły być zrealizowane.

3maja3Po tych słowach chór wykonał dwie pieśni: "Mazurek Trzeciego Maja" - sł Rajnold Suchodolski i "Hymn Szkoły Rycerskiej" - Wojciecha Sowińskiego do słów Ignacego Krasickiego. Po wykonaniu tych utworów kol. Paweł Bekanowski odczytał oryginalną preambułę do "Ustawy Rządowej" - Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.
Następnie zaśpiewaliśmy kolejne dwa utwory: "Pieśń Dziękczynna na Ustawę Trzeciego Maja" - do słów Franciszka Karpińskiego i "Pieśń Uroczysta" - anonim, sł. z 1792 roku. Kol. Paweł przytoczył słowa pieśni Franciszka Karpińskiego - "Na Dzień 3 Maja", które brzmiały następująco: "Jakże ten król nasz bogaty, a skarb jego - serc miliony",

3maja4a my zaśpiewaliśmy pieśni: "Polonez Kościuszki" - do słów Rajnolda Suchodolskiego, "Śpiew włościan krakowskich" - słowa i melodia ludowa, "Krakowiak Kościuszki" - melodia ludowa do słów Marcelego Skałkowskiego, "Śpiew ochotników" - w opr. Jerzego Kołaczkowskiego, oraz "Marsz Księcia Józefa Poniatowskiego" - anonim.
Wykonane przez nas utwory zostały przyjęte z gorącym aplauzem publiczności.
Na zakończenie występu kol. Paweł zapowiedział wykonanie naszej najważniejszej pieśni narodowej, a jest nim "Hymn Narodowy - Mazurek Dąbrowskiego". Chór wykonał Hymn jednogłosowo przy akompaniamencie fortepianu pani Joanny Laszczkowskiej.

3maja5Publiczność wstała z miejsc śpiewając razem z nami. Później były już tylko oklaski. O godz. 20.00 zakończył się koncert, który był bardzo udany, a publiczność żywo i spontanicznie reagowała na nasz występ. Mogliśmy być zadowoleni z przebiegu wieczoru. Był to nasz 3009 występ w 110-letniej historii HARFY.