Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Cantat viWAT0Katedra Polowa Wojska Polskiego
Warszawa, ul. Długa 13/15
16-17 kwietnia 2016r. 

Cantat viWAT -
I Ogólnopolski Festiwal Chóralny

 

 

 

Po intensywnych próbach przygotowujących, przyszedł czas na zaprezentowanie umiejętności śpiewaczych na ogólnokrajowym konkursie Cantat viWAT. Organizatorzy zaprosili uczestników do Klubu Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) znajdującego się przy ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego 25A w Warszawie.
Po intensywnych próbach przygotowujących, przyszedł czas na zaprezentowanie umiejętności śpiewaczych na ogólnokrajowym konkursie Cantat viWAT. Organizatorzy zaprosili uczestników do Klubu Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) znajdującego się przy ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego 25A w Warszawie.

Do Festiwalu Chóralnego Cantat viWAT zostało zakwalifikowanych 16 chórów w różnych kategoriach, między innymi - kameralne chóry mieszane, chóry jednorodne - do której to kategorii zaliczała się nasza "Harfa", chóry akademickie i kameralne chóry mieszane.  Każdy z chórów zgłaszających swój udział na tej imprezie musiał zaprezentować utwory polskie o charakterze patriotyczno - wojskowym. Nasza "Harfa" zgłaszając się do konkursu podjęła się tytanicznej pracy na próbach aby przygotować się na ten występ.
Patronat honorowy festiwalu objęli: Jego Magnificencja Rektor - Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. dyw. prof. dr. hab. inż. Zygmunt Mierczyk, oraz Jego magnificencja Rektor Uniwersytetu muzycznego im. Fryderyka Chopina prof. Zw. Ryszard Zimak. Funkcję Dyrektora artystycznego festiwalu objęła Pani Joanna Korczago.

Cantat viWAT1Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami  o godz. 11.20 spotkaliśmy się w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie rozpoczęliśmy próby przed konkursowym występem. W holu na parterze oczekiwała na wszystkie zgłoszone chóry grupka pilotów opiekunów, przedstawicieli Chóru Akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej. Naszą "Harfą" zaopiekowała się pani Paulina Magdziak, która swoją elokwencją i wesołym usposobieniem wprowadziła nas w odpowiedni nastrój. Zaprosiła nas do sali konferencyjnej, gdzie dyrygent przeprowadził próbę głosową. Na ścianach sali wisiały portrety przedstawiające sylwetki zasłużonych żołnierzy. Byli tam m.in. Ks. Józef Poniatowski, Marszałek Józef Piłsudski, jak również Jarosław Dąbrowski, którego imię nosi Wojskowa Akademia Techniczna. Portretów tych było znacznie więcej, ale nie sposób wymienić wszystkie postacie występujące na tych obrazach.

Cantat viWAT2Na próbie pan Paweł Choina przekazał kolegom chórzystom ostatnie uwagi odnośnie wykonania utworów. Jak się wyraził - chciałby abyśmy w śpiewaniu byli kluczem ptaków. Sens tego porównania tyczył się zapewne do sposobu śpiewania, które powinno być lekkie, a nie siłowe i brutalne. Pan dyrygent Paweł Choina wygłosił też swoje motto, tu cytat - "uśmiech i zadowolenie, przyciąga powodzenie".
Po próbie głosowej przeszliśmy do Sali Widowiskowej gdzie dyrygent przeprowadził z chórem krótką próbę akustyczną. Akompaniowała nam tego dnia pani Joanna Laszczkowska.
Nasz występ zaplanowano na godzinę 13.00. Ustawiliśmy się w 2 rzędach oczekując w holu na swoją kolejność przed wejściem do Sali Widowiskowej. Towarzyszyli nam nasza pani Opiekun, jak też pani Dyrektor artystyczna, oraz przedstawiciel Chóru Akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej.

Cantat viWAT3Uczestników oceniało szanowne jury w składzie: prof. zw. Dr. Hab. Ryszard Zimak - przewodniczący, prof. zw. Dr. Hab. Dariusz Dyczewski, dr hab. Agnieszka Franków - Żelazny, prof. zw. Dr. Hab. Paweł Lukaszewski.
Wykonaliśmy pięć utworów koncertowych, z czego jeden utwór z akompaniamentem pani Joanny Laszczkowskiej, a były nimi: "Hasło" - w opr. Wacława Lachmana, "Kołysanka" w opr. Jana Maklakiewicza do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, "Pieśń wieczorna" do muz. Stanisława Moniuszki w opr. Jana Galla do słów Władysława Syrokomli, "A ja sobie podrygom" Humoreska w opr. Wacława Lachmana, "Pożegnanie" w opr. Jerzego Kołaczkowskiego" przy akompaniamencie fortepianowym Joanny Laszczkowskiej. Śpiewaliśmy te utwory bez nut, aby zrobić dobre wrażenie na jury, nie tylko pod względem artystycznym, ale również wizerunkowym, które decydują często o końcowej ocenie każdego chóru. Po występie dostaliśmy oklaski od szanownego jury, oraz od nielicznej kilkuosobowej publiczności, która wraz z panią dyrektor artystyczną festiwalu przysłuchiwali się wykonaniu naszych utworów konkursowych.
Powróciwszy do sali konferencyjnej, odśpiewaliśmy nasze harfiarskie "Wiwat" naszej pani Opiekum Paulinie Magdziak - przedstawicielce Chóru Akademickiego WAT. Bardzo miłym akcentem było wręczenie  przez organizatorów na ręce pana Pawła Choiny upominku w postaci książki, która nosiła tytuł "Badania Naukowe i Technologie Wojskowej Akademii Technicznej" po redakcją naukową Mariusza Figurskiego. Do upominku dołączona była maskotka ubrana w mundur wojskowy z logo WAT.

Cantat viWAT4Koncert Finałowy z Galą Rozdania Nagród, z udziałem wszystkich chórów biorących udział w Festiwalu, odbył się następnego dnia, w niedzielę, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul Długiej 13/15.
W koncercie galowym wzięło udział piętnaście chórów. Każdy z chórów mógł zaprezentować po jednym utworze.
Gdy nadeszła kolej na chór "Harfa", po krótkiej zapowiedzi wykonaliśmy pieśń "Deszcz jesienny" w opr. Wacława Lachmana. Za wykonanie tego utworu dostaliśmy gromkie oklaski od licznie zgromadzonej publiczności, którą stanowili wojskowi, chóry biorące udział na dzisiejszej gali koncertowej, oraz organizatorzy i Dyrektor artystyczny.
Oprócz nas, na Gali wystąpiły: Chór kameralny Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer - Falkiewicz w kategorii Kameralnych chórów mieszanych wykonując pieśń zatytułowaną "Maki" Stanisława Niewiadomskiego w opr. Stanisława Głowackiego. Kolejnym chórem w kategorii chórów mieszanych było Zalesiańskie Towarzystwo Śpiewacze po dyr. Stanisława Szczycińskiego, który wykonał utwór - "Święta miłości kochanej Ojczyzny" w opr. Wojciecha Sowińskiego. Z kolei w kategorii Kameralnych chórów mieszanych wystąpił Chór Tęcza Rembertowskiej Akademii Seniora pod dyr. Piotra Kurpika wykonując - "Marsz Strzelców" w opr. Ludwika Władysława Anczyca.

Cantat viWAT5W kategorii Chórów akademickich wystąpił Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej pod dyr. Justyny Szela-Adamskiej, który zaprezentował utwór zatytułowany - "Szturm" w opr. Andrzeja Mazgała. W kategorii Chórów jednorodnych wystąpił Chór Męski AGRICOLA Krakowskiego  Środowiska Akademickiego pod dyr. Joanny Gutowskiej - Kuźmicz. Wykonali utwór zatytułowany - "Sztandary Polskie na Kremlu" w opr. Wacława Lachmana.
Kategorię kameralnych chórów mieszanych reprezentował też Gdyński Chór Kameralny pod dyr. Piotra Klemenskiego, który wykonał utwór zatytułowany - "O ziemio polska" w opr. Juliusza Łuciuka do słów Jana Pawła II.
Ostatnim chórem który wystąpił na Koncercie Finałowym w kategorii Chórów akademickich był Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod dyr. Joanny Gutowskiej - Kuźmicz, który wykonał utwór zatytułowany - "Czerwone Maki na Monte Casino" Alfreda Schutza w opr. Joanny Gutowskiej Kuźmicz.

Cantat viWAT6Najważniejszym punktem Koncertu Finałowego było rozdanie nagród. Zaproszono wszystkich dyrygentów chórów przed ołtarz. Przewodniczący Jury Konkursowego Pan Ryszard Zimak wyraził podziękowanie wszystkim dyrygentom za wniesiony wkład w przygotowaniu chórów do występu. Następnie odczytał Protokół I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego CANTAT viWAT.
Po wysłuchaniu 16 chórów biorących udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantat viWAT Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

1. W kategorii chórów jednorodnych:
a. brązowy dyplom dla
I. Męskiego Oktetu Wokalnego Oktawian pod dyrekcją Barbary Hijewskiej który otrzymał  68,5 pkt.
II. Chóru Męskiego Agricola Krakowskiego Środowiska Akademickiego pod dyr. Joanny Gutowskiej Kuźmicz przyznano 72,75 pkt.
III. Grodziskiego Chóru Bogorya pod dyrekcją Marcina Łukasza Mazura przyznano 76 pkt
b. srebrny dyplom dla
I. Chóru Chłopięco Męskiego Gregorianum pod dyrekcją Bereniki Jozajtis przyznano 78,25 pkt
II. Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa" pod dyrekcją pana Pawła Choiny przyznano 79,25 pkt.
c. złoty dyplom - nie przyznano

2. W kategorii chórów akademickich:
a. brązowy dyplom  - nie przyznano
b. srebrny dyplom dla:
I. Chóru Akademickiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pod dyrekcją Michała Dąbrowskiego przyznano 78,25 pkt
II. Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Gutowskiej - Kuźmicz przyznano 81,5 pkt
c. złoty dyplom dla:
I. Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego po dyrekcją Michała Sławeckiego przyznano 91,25 pkt.
II. Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej po dyrekcją Justyny Szela - Adamskiej przyznano 93 pkt.

3. W kategorii chórów mieszanych:
a. brązowy dyplom dla
I.  Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego pod dyrekcją Stanisława  Szczycińskiego otrzymał 72,75 pkt.
II.  Chóru Allegrezzo del Canto pod dyrekcją Beli Krynickiej przyznano 74 pkt.
III. Warszawskiego Chóru Polonia pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego przyznano 74,25 pkt
b. srebrny dyplom - nie przyznano
c. złoty dyplom - nie przyznano

4. W kategorii Kameralnych chórów mieszanych:
a. dyplom uczestnictwa dla
I. Chóru Tęcza Rembertowskiej Akademii Seniora pod dyrekcją Piotra Kurpika
b. brązowy dyplom dla
I. Gdyńskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Piotra Klemenskiego przyznano 71,25 pkt.
II. Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów pod dyrekcją Katarzyny Marii Bonieckiej przyznano 73,5 pkt
c. srebrny dyplom - nie przyznano
d. złoty dyplom dla
I. Chóru Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer - Falkiewicz przyznano 91 pkt

5. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu o charakterze patriotyczno-wojskowym (Nagroda JM Rektora - Komendanta WAT) dla Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej pod dyrekcją Justyny Szela-Adamskiej za utwór "Szturm" - Andrzeja Mazgały

6. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (Nagroda Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr) dla Chóru Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer Falkiewicz za utwór: "Virginum custos" Romualda Twardowskiego

7. Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta festiwalu (Nagroda JM Rektora UMFC) dla Michała Sławeckiego dyrygenta Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

8. Nagrody w klasyfikacji ogólnej festiwalu
a. III miejsce - nie przyznano
b. II miejsce dla Chóru Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer - Falkiewicz
c. I miejsce dla Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod dyrekcją Michała Sławeckiego
d. GRAND PRIX - nagroda finansowa 2000 zł. dla Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej pod dyrekcją Justyny Szela-Adamskiej

Jury podziękowało Jego Magnificencji Rektorowi - Komendantowi gen. dyw. prof. hab. inż. Zygmuntowi Mierczykowi oraz Władzom Wojskowej Akademii Technicznej za zorganizowanie i przeprowadzenie pionierskiego I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantat viWAT, szczególnie dziękowało też organizatorom festiwalu w osobach Dyrektor Artystycznej pani Joanny Korczago. Koordynatora pana Konrada Łoniewskiego oraz chórzystom Chóru Akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej za cenną inicjatywę utworzenia festiwalu i wysoki poziom organizacyjny.

medalNasza "Harfa" prócz srebrnego dyplomu otrzymała medal za I miejsce w kategorii chórów jednorodnych zdobywając największą ilość punktów w tej kategorii - 79,25.
Ostatnim akcentem Koncertu Galowego było wykonanie przez wszystkie połączone chóry pieśni patriotycznej - "Boże coś Polskę". Śpiew z udziałem wszystkich chórów rozchodził się po wszystkich zakątkach świątyni. Chórom dyrygował pan Michał Sławecki - zwycięzca w kategorii najlepszego dyrygenta.
Cała uroczystość zakończyła się o godz. 16.45. Była bardzo udanym przedsięwzięciem łącząc w sobie piękno muzyki chóralnej z treściami patriotycznymi w niej zawartymi.